Edukujmy się Pomoce edukacyjne Muzykoterapia i jej zalety

Muzykoterapia i jej zalety

0 Comment 09:40

Książka do muzykoterapii

Muzykoterapia obecnie jest uznana za samodzielną metodę terapeutyczną. Wykorzystuje wpływ muzyki na psychiczną i somatyczną sferę organizmu. Jakie są zalety leczenia muzyką i komu może pomóc? 

Jakie są zalety muzykoterapii?


Nie raz słyszeliśmy, że „muzyka łagodzi obyczaje”. To prawda muzyka uspokaja, rozluźnia, poprawia nastrój oraz dostarcza pozytywnych emocji. Ma również duży wpływ na obniżenie lęku. Muzykoterapia pomaga pozbyć się uczucia przygnębienia, niepewności oraz bezradności. 

Odpowiednio dobrana muzyka łagodzi ból. Oddziałuje w chorobach psychosomatycznych oraz rehabilitacji narządów ruchu. Muzykoterapia dąży do wytworzenia równowagi między sferą przeżyć emocjonalnych a procesami fizjologicznymi. 

Funkcje muzykoterapii


Kierując uwagę na muzykę mamy za zadanie odwrócenie uwagi pacjenta od bólu i leku. Dzięki temu dążymy do poprawy nastroju, skoncentrowaniu uwagi na pozytywnych myślach i uczuciach oraz na celebrowaniu życia. 

Dla kogo? 


Leczenie muzyką stosowane jest jako wspomaganie leczenia przewlekłych schorzeń z odczuciami bólowymi i lękowymi. Sprawdza się również w resocjalizacji. 

Muzyka odnosi również pozytywne skutki w leczeniu uzależnień. Taki proces leczenia, wspomagany muzyką, przebiega znacznie szybciej i zwiększa się jego skuteczność. 

Leczenie muzyką może uzupełniać fizjoterapie, kinezyterapie i rekreację. 

Terapię muzyką można przeprowadzać indywidualnie bądź grupowo. W trakcie terapii grupowej uczestnicy stawiają sobie cele, wspierają się nawzajem, pomagają sobie. Wchodzą w silne interakcje.