W jaki sposób można ćwiczyć grafomotorykę ze swoim dzieckiem?Grafomotoryka to nic innego jak umiejętność pisania i rysowania, która wymaga nie tylko odpowiednich zdolności manualnych, ale również umiejętności koordynacji, naśladowania ruchów i percepcji wzrokowej. Jak pokazują najnowsze badania umiejętności grafomotoryczne w dużym stopniu kształtują się przede wszystkim w przedszkolu, dlatego też to właśnie w tym okresie warto ćwiczyć ze swoim dzieckiem.

Kiedy warto skorzystać z grafomotoryki?

Jeżeli u dziecka pojawią się mniejsze lub większe zaburzenia, to wówczas warto jak najszybciej postawić na ćwiczenia grafomotoryczne. Mowa tutaj między innymi o trudnościach w zapinaniu guzików albo problemach przy wiązaniu butów. Przy takich zaburzeniach mogą pojawić się duże problemy przy pisaniu i rysowaniu, dlatego też dzieci niechętnie wykonują te zadania. Na szczęście dzięki kliku sprawdzonym ćwiczeniom można szybko rozwiązać ten problem. 

Na jakie ćwiczenia grafomotoryczne warto postawić?

Najważniejszym czynnikiem, który ma duży wpływ na opanowanie grafomotoryki jest oczywiście ogólna sprawność rąk. Największym problemem u małych dzieci jest silne napięcie mięśni. Gdy dziecko za mocno dociska kredki, to niestety trudno jest perfekcyjnie wykonać rysunki. Problemy mogą wynikać również ze zbyt słabego napięcia mięśni. Jeżeli dziecko wykonuje niewyraźne i dość delikatne rysunki, to warto postawić na ćwiczenia ruchów łokci, palców i nadgarstku. Dobrymi ćwiczeniami jest na przykład wałkowanie ciasta, lepienie pierogów, zapisanie guzików, zakręcanie butelek albo rozsiewanie nasion na grządce. Podstawą powinna być nauka prawidłowego trzymania łyżki albo zwykłe mycie rąk. Grafomotoryka znacząco ułatwia naukę, dlatego też nie można przejść obok niej obojętnie.