Zrozumieć świat dzięki bajceNajważniejszym zadaniem bajek i książek dla dzieci jest oswajanie świata, tłumaczenie dzieciom tego, czego nie są w stanie zrozumieć. Jak książki dla dzieci mogą pomóc dziecku z zespołem Aspergera?

Po co jest bajka?


Bajki dla dzieci mają za zadanie wyjaśnić wszystko to, czego dziecko nie rozumie. Oswoić i obłaskawić nieznany świat, którego dziecko może się bać. Bajki również dają wzorce, jak powinno zachowywać się dziecko. I dokładnie taką rolę spełniają książki dla dzieci z zespołem Aspergera.

Świat dla dziecka z Aspergerem jest dziwnym i nieprzyjaznym miejscem. Dziecko ma świadomość, że nie jest takie, jak inne dzieci. Tylko dlaczego?

Zadaniem bajki jest w prosty i ciekawy sposób wyjaśnienie tego, czego dziecko nie rozumie. Książki dla dzieci z zespołem Aspergera to również duża pomoc dla rodziców, którzy samodzielnie mogą mieć problemy w odpowiedzi na pytania, które zadaje dziecko z tym zespołem.

Jak nawiązać kontakt?


Zespół Aspergera powoduje, że dzieci mają duże problemy z nawiązaniem kontaktu, wejściem w grupę, czy nawiązaniem przyjaźni. Dzieci z Aspergerem są bardzo dosłowne. W rozmowie nie są w stanie doszukać się aluzji, czy przenośni.

Mała zdolność komunikacji, skąpe gesty oraz mimika nie pozwalają na nawiązanie dobrych kontaktów z rówieśnikami i wejście w grupę. Świat dziecka z Aspergerem nie jest pełen rówieśników.

Bajki dla dzieci mogą pomóc dziecku zrozumieć istotę swoich problemów. Jednocześnie mogą dać przepis na nawiązanie znajomości. I to co najważniejsze – mówią dziecku, że nie powinno czuć się gorsze od rówieśników.