Polskie książki niczym powrót do ojczyznyOd kilku lat mieszkam w Wielkiej Brytanii. W związku z tym, że mój mąż jest Anglikiem i jego rodzina również składa się z samych Anglików nie mam tak naprawdę w swoim otoczeniu żadnego rodaka. Nie ukrywam, że kiedyś bardzo chciałam wyjechać z Polski i kiedy nadarzyła się taka okazja, nie zastanawiałam się nad tym ani chwili tylko postanowiłam wyruszyć w nieznane. Nie ukrywam, że bardzo często brakuje mi naszego kraju, jednak znalazłam sposób na to, aby choć myślami wracać do ojczyzny, a pomagają mi w tym polskie książki.

Gdzie zaopatruję się w polskie książki w UK?

W związku z tym, że Wielka Brytanie zamieszkiwana jest dosyć obficie przez Polonię w księgarniach, znajdują się działy z polską literaturą. Ponadto polskie książki UK zamawiam stąd lub wysyła mi również moja mama, albo przywozi je ze sobą, kiedy przyjeżdża do mnie w odwiedziny, w związku z czym zawsze posiadam ich dosyć spory zapas.

Czym są dla mnie polskie książki na obczyźnie?

Tak naprawdę są dla mnie jedną z najważniejszych form kontaktu z ojczystym językiem, a ponadto pozwalają mi przenieść się myślami do ojczyzny. Czytam dużo polskich książek pochodzących z literatury współczesnej w związku z czym, kiedy opisują one przebieg zdarzeń w polskich miastach, to dokładnie wyobrażam sobie, jakbym tam była i sama przechadzała się tymi uliczkami. Czytanie polskich pozycji jest rewelacyjnym sposobem na to, aby radzić sobie z tęsknotą za krajem, która niestety bardzo często daje mi się we znaki.