Edukujmy się Książki Chłopcy z placu broni – książka, w której każdy może znaleźć coś dla siebie

Chłopcy z placu broni – książka, w której każdy może znaleźć coś dla siebie

W literaturze muszą pojawić się bohaterowie o skrajnych charakterach, bo tylko tak można naświetlić różnice w ich podejściu do ludzi i świata. Robi się to także dlatego, że w książce musi być jakiś motyw przewodni, by akcja mogła być ciekawsza i bardziej pasjonująca.

Główne motywy w książce Chłopcy z placu broni

Na pewno dominującym motywem jest walka. To jej autor opowiadania nadaje moc sprawczą i to przez nią następuje wiele późniejszych wydarzeń. W owej książce jest też mocno zarysowany motyw patriotyzmu. Niby ma on jedynie wymiar lokalny, lecz jak można się łatwo domyślić, to pozory, bo ma on w rzeczywistości wymiar uniwersalny, który tak naprawdę pasuje niemal do każdych okoliczności. No, bo każdy o coś walczy, nieważne czy to o ojczyznę, czy o kawałek miejsca dla siebie. Istotne jest to, że wobec wrogich sił nie pozostaje bierny ani wycofany.

zdjęcie książki pochodzi z księgarni Literia.pl

Jak motywy przewodnie wpływają na reakcję czytelniczą?

Bardzo mocno, ponieważ większość czytelników mocno się utożsamia z przesłaniem książki. Każdy z nas chciałby, żeby inni go podziwiali i patrzyli na niego z szacunkiem. Każdy pragnąłby też zostać lokalnym autorytetem i odnieść jakieś spektakularne zwycięstwo. Wreszcie każdy z czytelników był kiedyś dzieckiem i marzył o tym, by być akceptowanym i lubianym przez grupę rówieśniczą. W końcu ona była dla niego całym światem, dlatego jej uznanie i aprobata były tak istotne. Jak widać, nawet dorośli mogą odnaleźć w Chłopcach z placu broni coś oryginalnego i przywołującego wspomnienia z dawnych lat.