Książki popularnonaukowe – wiedza pod rękąCzłowiek współczesny odznacza się wyjątkową ciekawością świata. Ma rozległe zainteresowania. Odczuwa ogromny głód wiedzy. Przy tym jest coraz bardziej zabiegany. Nie ma czasu na to, by zgłębiać gruntownie każdą dziedzinę, która go interesuje.

Czytanie przy okazji

Większość czytelników przyswaja lektury w chwilach przymusowej bezczynności. Typowym przykładem takiej sytuacji jest dojazd do pracy. Pochłanianie stronic w pociągu, tramwaju, metrze czy autobusie ma naprawdę wielu zwolenników.

Ciekawe i wartościowe treści w przystępnej formie

Opracowania naukowe mają to do siebie, że wymagają od odbiorcy maksymalnej koncentracji oraz obszernej wiedzy specjalistycznej. Na pewno znajomości terminologii, którą są przepełnione. To najczęściej grube tomy w twardych oprawach. Ciężko czyta się je w domowym lub bibliotecznym zaciszu, a co dopiero pośród zgiełku miasta.
Dlatego książki popularnonaukowe są tak lubiane i przez czytających, i przez wydawców.

Przekazują często bardzo podobny zakres wiedzy, jak publikacje akademickie. Robią to jednak w sposób przystępny, zrozumiały dla przeciętnego człowieka. Ich język jest relatywnie prosty, wolny od naukowego żargonu. Dzięki nim każdy może pogłębiać wiedzę na dowolne tematy.