Edukujmy się Pomoce edukacyjne Skuteczne metody na ćwiczenie ortografii

Skuteczne metody na ćwiczenie ortografiiOrtografia bywa prawdziwą zmorą. Czasami zwyczajnie ma się prawdziwe problemy z tym, aby przyswoić prawidłową pisownię. Może to wynikać z różnych powodów. Jednym z nich jest na przykład dysleksja, która musi być zdiagnozowana w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Czasami problemem bywa też po prostu lenistwo. Dziecko mało czyta, nie chce pisać, co sprawia, że nie utrwala prawidłowych zasad pisowni. Co zrobić w takiej sytuacji? Poniżej garść podpowiedzi dla rodziców i nauczycieli.

Ćwiczenia ortograficzne dla dzieci i młodzieży

Dobrym pomysłem na ćwiczenie prawidłowej pisowni jest zakup książeczek z różnymi zadaniami (https://www.eduksiegarnia.pl/ortografia-gramatyka), które wymagają wskazania prawidłowej pisowni. W zależności od wieku dziecka i etapu kształcenia, można dobrać taką książeczkę, która będzie adekwatna. Wbrew pozorom te książeczki działają wielopłaszczyznowe. Z jednej strony dziecko zapamiętuje prawidłową pisownię, z drugiej strony ćwiczy też rękę, ponieważ musi słowo napisać. Ćwiczy się zatem pamięć ruchowa i wzrokowa. Co właśnie w ten sposób zapamiętuje się prawidłową pisownię, dlatego takie zadania są nieodzowne, aby popełniać mniej błędów ortograficznych.

Domowe dyktanda

Dla wielu dzieci dyktando kojarzy się z bardzo dużym stresem. Można jednak odczarować tą aktywność i robić dziecku dyktanda w domu. Wtedy rodzic wymyśla jakiś tekst, który oczywiście powinien być odpowiednio najeżony trudnymi słowami, aby dziecko mogło trenować ich pisownię. Można ćwiczyć wyrazy z określonymi literkami, w których trzeba wskazać na przykład u otwarte lub ó zamknięte.