Dlaczego wiersze dla dzieci są dla nich wartościową lekturą?Od lat podkreśla się wartość czytania w procesie rozwoju dzieci. Warto jednak przy tym pamiętać, że lektura lekturze nierówna. Czy ktoś kiedyś próbował namówić kogoś do picia herbaty, serwując jakaś z dolnej półki jakościowej? Właśnie – nic by wtedy z tego nie wyszło. A dziecko dopiero kształtuje swój gust. Dlatego warto włączyć do lektur dziecka także wiersze dla dzieci.

Wybieraj mądrze

Wybór właściwej, wartościowej lektury dla najmłodszych jest bardzo istotna. Będzie to bowiem miało wpływ na gust, czy umiejętności poznawcze coraz wyobraźnie młodego człowieka. A dlaczego właśnie wiersze? Bo dobrze napisany utwór wierszowany w końcu zapadnie w pamieć dziecka, które zacznie je powtarzać. Z każdym kolejnym wierszem zapamiętywanie będzie coraz łatwiejsze.

Wyobraźnia i pamięć

Ćwiczenie pamięci jest istotne dla całego procesu nauki, który trwa czasem kilkanaście lat pod rząd. Wiersze dla dzieci to stały element edukacji. Rytm i rymy sprawiają, że utwory tego typu łatwiej zapadają w pamięć, niż tekst pisany prozą.

Na rynku co jakiś czas pojawiają się zbiory wierszy klasyków. Warto zwrócić na nie uwagę i zaopatrzyć w nie biblioteczkę dziecka.

Regularność czytania

Istotne jest nie tyle posiadanie, co powracanie do czytania konkretnych wierszy co jakiś czas. Wiele dzieci spotkanie z poezją uważa za świetną zabawę i nie broni się przed tym. Istotne jest jednak, aby tę praktykę zacząć odpowiednio wcześnie. Wtedy czytanie szybko stanie się dla dziecka oczywistą częścią jego codzienności.

Wiersze dla dzieci – szeroki wybór w tej księgarni