Położna z Auschwitz – Historia Stanisławy LeszczyńskiejDruga wojna światowa to okres, który przedstawiany jest w wielu książkach z perspektyw osób, którym udało się przeżyć. Ludzie którym udało się przeżyć pobyt w obozie koncentracyjnym widzieli i doświadczyli nieludzkiego traktowania przez nazistowskie wojsko. Jedyną z takich osób jest Stanisława Leszczyńska – Położna z Auschwitz.

Czas wielkiej próby

Ciężarne kobiety w obozach takich jak Auschwitz-Birkenau nie miały specjalnego traktowania. Rodziły w okropnych warunkach, a ich nowo narodzone potomstwo często umierało z wycieńczenia lub zostawało poddawane strasznym eksperymentom. Dla wielu z nich jedyną osobą, która starała się pomóc i choć trochę pocieszyć była Stanisława Leszczyńska. Szacuje się, że bez sprzętu i dobrych warunków sanitarnych Stanisława przyjęła około 3000 porodów.

Książka oparta na faktach

Tragiczne warunki życia w obozie koncentracyjnym mieszczącym się w Oświęcimiu przedstawione zostają w oparciu o historię Stanisławy Leszczyńskiej. Książka Położna z Auschwitz (https://tantis.pl/polozna-z-auschwitz-przejmujaca-opowiesc-p937993) pokazuje okropieństwa drugiej wojny światowej z perspektywy osoby, która starała się pomóc jak największej ilości ludzi. Nawet najtrudniejsze czasy nie zabiją bezinteresownej chęci pomocy w niektórych osobach, dzięki czemu nawet w cierpieniu niektórzy mogli otrzymać odrobinę ulgi.

Po prostu mama

Stanisława Leszczyńska urodzona została w Łodzi i po wojnie do tejże wróciła. Do obozu koncentracyjnego dostała się po tym, jak w nocy z 19 na 20 lutego 1943 roku została zatrzymana wraz z całą swoją rodziną. W obozie była więźniem o numerze 41335, jednak inni osadzeni często mówili na nią po prostu – mama.

Autorka z pasją

Autorką książki jest Magda Knedler, która z zawodu jest trenerką dykcji. Pasjonuje się nie tylko fonetyką, ale także muzeami i wszelkiego rodzaju archiwami i bibliotekami. Bezpośrednio z jej zainteresowań wynika chęć odkrywania tajemnic przeszłości, które później opisuje w swoich książkach. Ma na koncie takie tytuły jak: „Córka jubilera”, „Dziewczyna z daleka” czy też „Dziewczyna kata”.