Edukujmy się Pomoce edukacyjne Podstawy ekg. Książka, która wszystko wyjaśni.

Podstawy ekg. Książka, która wszystko wyjaśni.

0 Comment 19:34


Elektrokardiografia  to zabieg diagnostyczny wykorzystywany w medycynie do rozpoznawania chorób serca. To bardzo ważne badanie. Z technologicznego punktu widzenia to rejestracja elektrycznej czynności mięśnia sercowego a wynik badania otrzymywany jest w postaci zapisu graficznego na specjalnym papierze milimetrowym.

Obecnie badanie elektrokardiograficzne należy do najbardziej podstawowych i praktycznie każda dorosła osoba została mu poddana.  O ile samo badanie EKG jest dość proste i szybkie, to interpretacja wyniku już taka nie jest.

Podstawy EKG

Standardowe EKG wykonuje się  obecnie przy pomocy 12 elektrod. Naklejone na ciele pacjenta, w okolicach serca i na kończynach, zbierają z powierzchni ciała informacje o elektrycznej pracy serca. Informacje te zostają zapisane na papierze w postaci krzywej. 

Dla każdego studenta medycyny bardzo istotne jest, by doskonale znać podstawy EKG. Książka zawierająca wszelkie zagadnienia, z którymi należy się zapoznać, aby nauczyć się podstaw odczytywania i zapisu EKG jest poszukiwana przez każdego młodego lekarza. Bez problemu można ją dostać w takich księgarniach jak np. ta – pzwl.pl

Interpretacja wyniku EKG

Interpretacja wyniku EKG zależy od wielu czynników. Najważniejszy to wiek pacjenta, stosowane leki i współistniejące schorzenia. Interpretacji EKG dokonuje doświadczony lekarz lub ratownik medyczny. Na wykresie EKG analizuje linię izoelektryczną, załamki, odcinki i odstępy. To pozwala na określenie czy elektrokardiogram jest prawidłowy, czy patologiczny.