Harry Potter i Kamień Filozoficzny – opowieść o przyjaźni i chciwości

Książka Harry Potter i Kamień Filozoficzny stanowi swego rodzaju wstęp do całej serii opowieści o młodym czarodzieju, jednak niesie za sobą również znacznie głębsze przesłanie. Możemy poznać w niej moc przyjaźni, siłę czystych intencji, a także cenę chciwości.

Wielka moc to wielka odpowiedzialność

Powyższe słowa są parafrazą wypowiedzi dyrektora Hogwartu – Albusa Dumbledore’a. Niosą w sobie bardzo ważne przesłanie, które można zobaczyć już w pierwszej części książki. Właśnie w tej części przygód Harry’ego można dowiedzieć się, ile kosztuje wiedza i naukowe osiągnięcie.

W Hogwarcie strzeżony jest bardzo cenny przedmiot, stworzony przez Nicholasa Flammela, znanego w świecie magii alchemika. Mężczyźnie udało się stworzyć kamień filozofów, który pozwala zachować życie właściwie na zawsze. Jak nietrudno się domyślić, tego rodzaju osiągnięcie naprawdę przykuwa uwagę, w szczególności tych złych i chciwych postaci.

Przebudzenie zła

W związku z pojawieniem się kamienia w Hogwarcie nagłą aktywność zaczął wykazywać Lord Voldemort, którego losy były nieznane od ponad dekady. Czarnoksiężnik, który został niemalże unicestwiony w starciu z rocznym Harrym pokłada ogromną nadzieję w kamieniu filozoficznym i liczy, że dzięki niemu uda mu się odzyskać ludzką formę.

Jak nietrudno się domyślić, to właśnie młodemu, zaledwie jedenastoletniemu czarodziejowi przychodzi stoczyć ostateczną walkę z Voldemortem, który zjawia się w szkole złączony ciałami ze swym sługą: Quirellem – nauczycielem Obrony Przed Czarną Magią. To właśnie w komnatach, gdzie przechowywany jest kamień okazuje się, że mały Harry jest godny posiadania tego cennego przedmiotu.

Jednak, co istotne, akcja książki Harry Potter i Kamień Filozoficzny (https://tantis.pl/kamien-filozoficzny-harry-potter-tom-p611155) wyraźnie wskazuje, że młodemu czarodziejowi nie udałoby się dotrzeć do tego miejsca, gdyby nie jego przyjaciele. To dzięki wparciu oraz pomocy Rona i Hermiony, Potter ostatecznie dociera do miejsca, gdzie przechowywany jest kamień filozofów i powstrzymuje Voldemorta przed wprowadzeniem jego demonicznego planu w życie.