Joachim Bauer – Empatia. Co potrafią neurony lustrzane?


książki

Ziewanie, czyli prosta czynność, którą wykonujemy kilka razy na dobę niezależnie od pory dnia, pogody, czy też podejmowanych aktywności, przedstawiana była często jako działanie, którym jesteśmy w stanie kogoś „zarazić”. Bo przecież gdy zacznie ziewać jedna osoba, prawdopodobnie dołączą do niej kolejne. Okazuje się, że ma to swoje uwarunkowania psychologiczne. Z książki Joachima Bauera dowiadujemy się między innymi tego, że nie do końca jest to typowe „zarażanie”, lecz nic innego jak działanie neuronów lustrzanych.

Czym właściwie są neurony lustrzane?

Neurony lustrzane to fascynująca grupa komórek nerwowych, które aktywowane zostają w momencie wykonywania jakiejś czynności lub w momencie gdy wyłącznie ją obserwujemy. Jest tylko jeden warunek – musimy obserwować tę czynność na żywo, nie poprzez ekran monitora, tabletu czy telefonu. Profesor Bauer przytacza w swojej książce historię odkrycia tychże neuronów oraz zaznacza jak kluczowe znaczenie mają one w życiu człowieka. Odkrycie to może doprowadzić do konieczności redefinicji poszczególnych zagadnień psychologicznych oraz pedagogicznych, a zwłaszcza metodologii nauczania.

empatia

Dlaczego neurony lustrzane są ważne?

Niebagatelne znaczenie lustrzanych komórek nerwowych nadają im ich funkcje, które mogą w przyszłości pomóc w lepszym rozumieniu np. emocjonalnego współbrzmienia z innymi ludźmi. Odkrycie to stanowi ogromne podwaliny do zastanowienia się nad tym jak wygląda dzisiejsze nauczanie w szkołach, czy prowadzi ono do efektywnej nauki i wykorzystywania potencjału mózgu ucznia, czy może przesadnie ten potencjał ogranicza? Lektura skłania do wielu refleksji. Między innymi nad tym, czy nasze dzieci byłyby szczęśliwsze i bardziej zaangażowane w procesy edukacyjny gdybyśmy ofiarowali im najcenniejszy zasób jaki posiadamy – czas?

Pozycja ta, to serwowany lekkim językiem koktajl stworzony między innymi z psychologii, metodyki oraz neuronauki.