Edukujmy się Książki Dlaczego warto czytać dziecku i jak robić to prawidłowo?

Dlaczego warto czytać dziecku i jak robić to prawidłowo?Obecnie do wyboru jest wiele książeczek dla niemowlaków, więc rodzice nie mogą narzekać na ubogi asortyment. Warto jednak dobrze przemyśleć zakup, nie powinien być on przypadkowy. Czytanie ma stać się czymś przyjemnym, atrakcyjnym i interesującym dla maluszka.

Książeczki dla niemowląt muszą zostać dobrane do wieku i możliwości rozwojowych. Na początek trzeba zadbać o to, aby książka zawierała jak najwięcej ilustracji. Obrazki muszą być realistyczne, wyraźne, kolorowe. Mają przykuwać wzrok, pobudzać wyobraźnię. Znaczenie ma również to, aby książki były napisane pięknym, literackim językiem. Muszą wzbudzać pozytywne emocje.

Jak odpowiednio czytać dzieciom, aby czerpały z tego jak najwięcej korzyści?

W przypadku książek dla dzieci istotne jest to, aby nie ograniczać się wyłącznie do czytania. Istotny jest sam kontakt z nimi, oglądanie obrazków, sposób wypowiadania słów. Zadbać trzeba również o odpowiednie miejsce do czytania, czynność ta ma kojarzyć się pozytywnie. Trzeba zapewnić dziecko poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Świetnie sprawdza się bujany fotel, ale można też czytać w łóżku. Kolejną kwestią jest to, aby dobrać odpowiednią książkę dla niemowlaka. Postawić należy przede wszystkim na ciekawą treść i barwne ilustracje. Na początek świetnie sprawdzają się książki sensoryczne, które dziecko będzie mogło brać do buzi, gryźć. W sprzedaży znajdują się nawet książki wodoodporne, które świetnie sprawdzają się podczas kąpieli.

Należy pozwolić dziecku bawić się książką, bo najlepiej poznaje ono otoczenie właśnie poprzez zmysły. Nie powinno wobec tego nikogo dziwić to, że dziecko nie poprzestaje na patrzeniu na książkę i dotykaniu jej, nawet ją wącha i sprawdza jej smak. Książki zawsze powinny być w zasięgu ręki, należy otaczać maluszka literaturą. Istotne jest także to, aby mieć na uwadze preferencje dziecka, pozwolić mu decydować o tym, co będzie czytane. Świetnie sprawdza się zabawa głosem i emocjami podczas czytania, warto dodać do tego także gestykulację, zmianę szybkości wymawianych słów. Najlepsze będzie aktywne czytanie, połączone z pokazywaniem obrazków, odgrywaniem scenek.