Edukujmy się Książki Dlaczego sięgamy po książki kryminalne?

Dlaczego sięgamy po książki kryminalne?

0 Comment 15:41


Książki kryminalne przez wielkich znawców literatury nie są uznawany za literaturę. Ewentualnie taką gorszego sortu. Dlaczego w takim razie książki kryminalne zajmują najwyższe miejsca na listach bestsellerów i dlaczego dzięki nim po książki sięgają nawet ci, którzy rzadko cokolwiek czytają? To dzięki właśnie tym książkom poziom czytelnictwa w Polsce wzrasta.

Zabawa 

Kto nie lubi podczas oglądania filmu kryminalnego starać się odgadnąć, kto jest sprawcą dokonanego przestępstwa? To samo tyczy się książek. Takie historie poruszają intelekt do działania i podświadomie świetnie się bawimy podczas prób rozwiązania zagadki, z którą mierzy się główny bohater. Ponadto, później tę samą wiedzę wykorzystujemy do rozwiązywania codziennych problemów.

Nuda

Ci, którzy sięgają po książki z zawartymi w nich zagadkami kryminalnymi, bardzo często uważają swoje życie za po prostu nudne. Takie powieści dostarczają im bowiem wrażeń, których nie mogą doświadczyć w życiu codziennym. Jest to sposób, by oderwać się od swych codziennych spraw.

Ponadto, powieści tego typu często są przepełnione wulgaryzmami oraz brutalnością, czyli tym, co na co dzień osoba nieczytająca zwykle książek widuje w telewizji. Dlatego chętniej sięga po ten właśnie gatunek literacki.

Emocje

Nie tylko przygód szukają czytelnicy kryminałów, ale także emocji. Łączą one w sobie elementy wielu innych kategorii z literatury, od miłości, aż po strach. I właśnie po te emocje sięgają ludzie, którzy zwykle nie czytają książek lub robią to sporadycznie. Książka trzymająca w napięciu bywa lepsza, niż ulubiony film.

Prosty język

Kryminały zwykle pisane są w sposób prosty, ponieważ akcja dzieje się w nich stosunkowo szybko i nie ma czasu na zbędne żmudne opisy czy przydługie wyrafinowane dialogi. Po ciężkim dniu w pracy, wielu ludzi nie ma już ochoty na interpretowanie słów autora. Wolą oni raczej coś prostego i co czyta się z łatwością, a przyswaja jeszcze prościej. Nic dziwnego zatem, że ten gatunek literacki ma się dobrze na rynku czytelniczym.