Jak bajkoterapia wpływa na dzieci?Czytanie bajek to nie tylko zabawa, która zacieśnia więzi, ale i sposób na poradzenie sobie z trudnymi emocjami. W swojej pracy wykorzystują je również terapeuci, prowadząc tak zwaną bajkoterapię.

Bajkoterapia – opowieści, które leczą

Od zawsze opowiadano dzieciom bajki, by je zająć, by przekazać im wiedzę o świecie oraz ważne wartości. Leczniczą moc bajek zauważyli psychologowie. Odpowiednio dobrane treści nie tylko rozwijają wyobraźnię dziecka i zwiększają jego inteligencję, ale także zapobiegają problemom emocjonalnym oraz redukują te już istniejące. Wspólne czytanie redukuje poziom stresu, tworzy bezpieczną więź, buduje pewność siebie. Bajki pomagają uporać się z lękiem, zazdrością, niepewnością siebie. Warto po nie sięgnąć, kiedy dziecko mierzy się z konfliktami z rówieśnikami czy z rodzeństwem, ale także kiedy zderza się z tak trudnymi przeżyciami jak choroba czy utrata bliskiej osoby.

Jak działa bajkoterapia?

W czasie bajkoterapii dziecko słucha czytanej lub opowiadanej bajki. Może wczuć się w bohatera, poznać jego punkt widzenia i wrażliwość. Empatyzując z bajkowymi postaciami, poznaje i uczy się nazywać różne emocje, dzięki czemu łatwiej mu kontrolować własne. Poznaje także możliwe rozwiązania problemów, dowiaduje się, gdzie zwrócić się po pomoc, poznaje moc przyjaźni czy miłości. Bajki mogą pomóc w oswojeniu strachu albo ułatwić przełamanie nieśmiałości, dzięki temu, że dziecko zrozumie, dlaczego czuje się w określony sposób. Świat wyobraźni, którym są opowieści, działa relaksująco, wyciszająco, pozwala odpocząć, jednocześnie dostarczając pozytywnych bodźców i budując pewność siebie.