Kiedy udać się z dzieckiem do logopedy?


Ćwiczenia logopedyczne dla dzieci

Wychowanie dzieci to jedna wielka niewiadoma. Oczywiście wszyscy się na tym znają i dają rodzicom całą masę nieproszonych rad, ale gdy pojawia się prawdziwy problem nikt nie jest w stanie udzielić wiarygodnych informacji. Dokładnie tak jest z mową dziecka. Kiedy udać się na konsultacje do logopedy?

Mowa dziecka rozwija się przez bardzo długi czas. Wiele wad dziecko skoryguje samo. Nie z każdą niedoskonałością mowy dziecka musimy udać się na konsultacje do logopedy. Są jednak pewne sygnały, które mówią nam, że dziecko będzie potrzebowało pomocy logopedycznej. Jakie wady potrzebują pomocy logopedy?

Kiedy odwiedzić logopedę?


Zaniepokojenie rodziców powinno wywołać kilka zachowań dzieci, które są charakterystyczne dla problemów logopedycznych. Rodzice powinni być zaniepokojeni, gdy dziecko podczas artykulacji wsuwa język między zęby lub ociera nim o wargę. Jest to wada, która sama się nie cofnie. Im dłużej czekamy z interwencją, tym bardziej wada się utrwala i trudniej będzie ją usunąć. Zajęcia z logopedą, który zaproponuje ćwiczenia logopedyczne powinny zminimalizować lub całkowicie usunąć wadę.

Niepokojące dla rodziców powinny być również zmiany anatomiczne w budowie narządów mowy. Wątpliwości, czy dziecko dobrze słyszy również trzeba zweryfikować.

Interwencji logopedy wymaga również sytuacja, gdy dziecko mówi przez nos. Terapie logopedyczne w takiej sytuacji obejmują ćwiczenia logopedyczne, które dążą do wyeliminowania nawyku kierowania strumienia powietrza przez nos podczas mówienia oraz stopniowo likwidują lęk przed mówieniem.